Interpretacija dediščine skozi znamke, tiskovine in poštno oblikovanje

Turistično-informacijski center Kamnik vsako leto pripravlja dogodke, posvečene oblačilni dediščini in tradicionalnim oblačilom na Slovenskem. Za eno izmed izvedb sem imel priložnost oblikovati sklop priložnostnih izdelkov, ki je vključeval poštne znamke, spominsko kuverto in priložnostni poštni žig.

Projekt se je začel z oblikovanjem znamk, namenjenih promociji dogodka in zbiranju sredstev. Ker je bila osrednja tema tradicionalna oblačilna kultura, sem želel, da podobe ne prikazujejo zgolj oblačil, temveč tudi širši kulturni kontekst, iz katerega izhajajo.

Zgodovinske fotografije so bile zato skrbno kolorirane z barvami, ki bi bile primerne za obdobje in oblačila, ki jih prikazujejo. Pri tem sem sodeloval z Bojanom Knificem, enim vodilnih slovenskih strokovnjakov za oblačilno dediščino in tradicionalna oblačila.

Fotografija treh mož v narodni noši temelji na digitaliziranem posnetku iz zasebne zbirke, ki je v javni domeni, medtem ko je podoba treh deklet nastala na podlagi gradiva iz zbirk Slovenskega etnografskega muzeja.

Vizualni jezik znamk se je nato nadaljeval na spominski kuverti. Namesto ločene grafične rešitve sem zasnoval enotno ilustrirano kompozicijo, ki združuje elemente obeh zgodovinskih fotografij in ustvarja povezano identiteto celotnega sklopa.

Poseben izziv je predstavljalo tudi oblikovanje priložnostnega poštnega žiga. Za razliko od običajnega tiska je bilo treba upoštevati obnašanje črnila pri večkratnem odtiskovanju. Večje polne površine hitro izgubijo ostrino, zato je bila končna rešitev zasnovana s šrafurami in linijskimi elementi, ki zagotavljajo dobro berljivost tudi pri dejanski uporabi.

V okviru projekta sem oblikoval tudi naslovnico promocijske revije z uporabo fotografskega gradiva iz arhiva naročnika, s čimer se je vizualna identiteta dogodka razširila še na druge komunikacijske materiale.

Kar se je začelo kot oblikovanje poštnih izdelkov, je postalo projekt interpretacije dediščine, vizualnega komuniciranja in prenosa zgodovinskega gradiva sodobnemu občinstvu.

 

 

One thought on “Interpretacija dediščine skozi znamke, tiskovine in poštno oblikovanje

Comments are closed.